Webbinariet som vi på KSAN ordnar; ”Om den läkande kraften i att göra konst av svåra upplevelser” äger rum måndag 9 februari kl. 14:30-15:30, via Zoom. Det är gratis att delta, men du behöver anmäla dig här.
Om webbinariet:
Att skriva en monolog om sin svåra uppväxt med en pappa som dricker för mycket, och att sedan framföra den på scenen - hur kan det hjälpa en att bearbeta traumatiska upplevelser, och hur kan det hjälpa andra?
Om detta pratar Paloma Winneth, manusförfattare och skådespelare, som i våras framförde egenskrivna monologen "Lunita Lunita" på Kulturhuset Stadsteatern i Skärholmen. Hon kommer även att läsa en bit ut monologen.
Efter det pratar Bonnie Friedh barns rättigheter när de är anhöriga till någon med skadligt bruk/beroende. Bonnie är verksam vid Stiftelsen Allmänna Barnhuset som sakkunnig inom temaområdet barn som anhöriga.
Modererar gör Jenny Andersson, verksamhetsutvecklare vid KSAN.
Det kommer finnas möjlighet att ställa frågor under samtalets gång, via chatten.
Om uppmärksamhetsveckan Spela roll: Den sätter fokus på situationen för barn och unga som växer upp med någon som dricker för mycket alkohol. Målet är att öka medvetenheten och belysa hur omgivningen kan spela roll.
Veckan infaller årligen kring alla hjärtans dag, och olika aktiviteter genomförs runt om i landet. Allt från länsstyrelser och kommuner till organisationer, föreningar och privatpersoner tar initiativ för att uppmärksamma frågan. Årets vecka äger rum den 9–15 februari.